Okul

İstanbul’da Farklı İnançlara Ait İbadethanelerin Bulunmasının Sebebi Nedir

İstanbul’da bir çok farklı inanca sahip milletten insanlar yaşamaktadır. Rumlar, Ermenilere ait Katolikler ve sinegoglar bulunur. İstanbul Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmeden önce farklı dinlere bağlı insanlar yaşamaktaydı. Kültürümüzün değerleri halinde gelmiştir. Fetihten sonra İstanbul’u terk eden halkın geri dönmesi için çalışmalar yapılmıştır. Gelecek olan kişilerin can ve mal güvenliği vererek hoşgörü ile karşılanmışlardır.

İstanbul medeniyetlerin beşiği olarak bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. O dönemde farklı dine mensup olanlara ait olan ibadethaneler kapatılmamış ve dinlerini seçme hakkı tanınmıştır. Dini tercihlerini kendilerine bırakarak bir çok millete ev sahipliği yapmıştır. Fatih Sultan Mehmet dinlere karşı hoşgörü ile yaklaşmıştır. Dini farklılıklara hiçbir şekilde müdahale edilmemiştir.

Dini farklılıklara hoşgörü ile yaklaşımı bir çok dinin yer bulmasını sağlamıştır. İbadethanelerin çokluğu da o dönemlerde İstanbul’da bir çok dine mensup insanın yaşıyor olmasıdır. Kendilerine özgü ibadethaneleri geliştirmişler günümüzdeki gibi sayıları oldukça artmıştır. Her dinin kendisini sembolize eden ibadethaneler korunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu