Okul

İstiklal Marşımızın Kabulü İle İlgili Kompozisyon

Duygularımızı en derin şekilde ifade ettiği gibi bizim yaşamımıza şanslı nesil olduğumuzu ifade eder. Dönemin zorlukları ile birlikte milli marşımızın hikayesini anlatmaktadır.

İstiklal marşımız Türk milletinin en değerli öğelerinden birisidir. Osmanlı’nın yabancı ülkelerin etkisi altında yönetilir olmuştur. Türk milletinin içinden bir kahraman gerekliydi bu direnişe komutanlık edecek. En büyük komutanımız olan Mustafa Kemal Atatürk çıktı ortaya. Bizlere Ulusal Egemenliğimizi verdi bunca zaman yaşanan her şeyi İstiklal Marşımız olmuştur.

Türklerin en derin duygularına ulaşmasını sağlamaktadır. Moral kaynağı olup bağımsızlık savaşımızı simgelemektedir. Katılan yarışmacılar oldu yazılan şiirleri ile müracaat edeceklerdi. Ama birisi ödülü kabul etmemişti oda hepimizin tanıdığı Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşımızın yazarı olmaktadır. Gelen talepler üzerine katıldı ve sonuç itibari ile birlikte birinci seçilmiştir. İstiklal Marşımızın resmi olarak kabul edilişi 12 Mart 1921 olmaktadır.

Bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşı her zaman saygıyı hak etmektedir. Yaşadığımız zorlukları anlatmakta asla vatanımızı bırakmayacağımızı defalarca kez ifade etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu