Okul

İstiklal Marşına Neden İhtiyaç Duyulmuştur

Milli mücadele döneminde savaş üstüne savaş yapılıyordu. Milletin direnci ve istiklal ateşini kazandırıp azimle güçlendirerek bağımsızlığa doğru adım atılması için ihtiyaç duyulmuştur. İstiklal marşı gurur ve şerefin simgesi olup Türk milletinin azmini yükseltmiştir. Hudutlarda nöbet tutan cephelerde savaşan askerlerinde moral depolaması mücadele için şevk kazandırmak için milli marş yazılması istendi. Bunun üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışma sonucunda seçilmiştir.

Türk milletinin bağımsızlığını simgeleyecek olan marş yazılmıştır. Atatürk’ün önderliğinde Türk halkının verdiği azim, bayrak sevgisi, bağımsızlık, özgürlüğü dile getiren eşsiz bir şiir istenmiştir. Türk milletinin yazılan milli marşının azmi ile birlikte özgürlüğe daha hızlı şekilde ilerleyecekleri bilinmiştir. Milletimizin mücadelesini arttırarak Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlayan faktörlerden birisi olmuştur.

İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’dur. Yüzlerce şiir arasından seçilip TBMM okunarak herkesin onayını alarak seçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu