Okul

İstiklal Marşının İlk 2 Kıtasının Anlamı

İstiklal marşımız her kıtası ile birlikte anlamlar ifade etmektedir. Bizlere söylenmek istenilen kıtaların içersinde yer alıyor. Her kelime bir anlam taşıdığını söylesek yeridir. Sizlere İstiklal marşımızın ilk iki kıtasının açıklamasını yapacağız.

Birinci kıtasının açıklaması şöyle;
Korkmayın ülkemizde sönecek son ocağa kadar al sancak göklerde dalgalanacaktır. En son ocak sönmeden Türk bayrağını kimse indiremez ezan sesi kesilemez olduğunu anlatır.

Şehitlerimizin kanı ile birlikte renklendirilen bayrağımız sonsuza dek dalgalanacaktır. Türk milletinin bağımsızlık ve ulusunun simgesi olup kimsenin göklerdeki yıldızlara el süremeyeceğini ifade eder. Bizlere ait olan bayrağı yabancı kimse elini değdiremeyeceğini gösterir.

İkinci kıtasının açıklaması şöyle;
Bayrağımıza seslenerek uğrunda canlarımızı hiç düşünmeden feda edeceğimizi söylemek ister. Neden bize bakarsın öyle sana bir elin dokunacağına izin vereceğimizi mi düşündün böyle bakarsın der. Senin uğrunda nice canlar verildi bu ülkede yaşayan son Türk’e kadar koruyup kollayacağımıza yemin ederiz. Doğruluk ve adalet için Allah’a inanarak ona kulluk ederek canımızı, bağımsızlığımızı ve hürriyetimizi koruyacağımızı söyler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu