Okul

İstimlak Nedir Kısaca

İstimlak, özel gayri menkulün devlet tarafından kamu mülkiyeti haline getirilmesidir. Devlete hizmet amaçlı bedeli karşılığında kamulaştırılarak hizmete alınmasıdır. İstimlak çeşitli yerlerde çeşitli şekillerde olabilir.

Tren yolu, otoyol, baraj, havaalanı gibi çeşitli yerlerin yapılmasında gerektiğinde o bölgede özel mülk sahibi olan varsa bedeli ödenerek istimlak getirilir. Kanunen devlete tanınan haklardan biridir. Reddetme durumu olmadığı gibi verilen değeri kabul edilmesi gerekmektedir. Tespit işlemleri sonucunda yıkılacak yerler daha sonradan istimlak getirilmek üzere kurumlara bildirilir. İmar planı doğrultusunda gerekli kamu çalışmaları istimlak yapıldıktan sonra devam ettirilmektedir. İlgili kişiye idari tebligat gönderilir, uzmanlaşma komisyonu tarafından davet edilerek görüşmeler başlatılır.

İstimlak yapılacak yerlerin değerlendirilmesi Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafınca belirlenmiş değer üzerinden ödemeleri yapılır. Vatandaşla gerekli ücretlendirme de anlaşmaya varıldığı takdirde uzlaşma tutanağı imzalanır. Konu ile ilişkin yapının yıkılması durumda vatandaşa gerekli ödeme işlemleri yapılmaktadır. Vatandaşın herhangi bir vergi borcu olmaması durumunda Mali Hizmetler Müdürlüğüne yazılacak yazıdan sonra ödeme yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu