Okul

İyi İnsan İle Dürüstlük Arasındaki İlişki Vardır

İyi bir insanın özelliklerinden biri dürüstlüktür. İyi kavramını hak etmek için bir çok davranışımızla saygı duyulmalıyız. Hal ve hareketlerimiz birbirleri ile uyumlu olmalıdır. Kötü davranışlardan kaçınarak insanları doğru yola sokmalıyız. Dürüst biri olarak sözümüz bir olmalıdır. Yalandan uzak durmalıyız ve verdiğimiz sözü tutmalıyız. Olurda sözümüzü tutamazsak eğer karşımızdaki kişiye durumu izah etmeliyiz.

İyi insan hoşgörülü, merhametli, yanlış yapmayan yardımsever insan olarak görülür. Dürüst insanlar yaptıkları işler bakımından kimsenin hakkına girmeyen, sözü birdir. Doğruları söyleyerek, doğru yolu göstererek kimseden bir şey eksilmez. İnsan iyilik yaparak sevilir, saygı kazanır ve dürüstlüğü konusunda herkes emin olur.

Dürüst olmadan iyi olmak mümkün değildir. Çünkü iyi insan davranışlarıyla örnek biridir. İyilik ve dürüstlük bir bütündür birbirinden ayrılmaz. Dürüst insanda davranışlarıyla iyidir. Dürüst kimse gerçekleri ve doğruları saklamaz, yaptığı işin arkasında olur yalan dolanla işi olmaz. İyi insanda bunların hepsini içine alarak davranışlarını belirler. İyi olduğumuz müddetçe dürüst olabilir, dürüst olduğumuz müddetçe de iyi oluruz. Bir elmanın iki yarısı gibi düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu