Okul

Kalem Kılıçtan Keskindir Sözünün Anlamı

Tarihte söylenmiş sözler anlamlı ve değeri olunca günümüze kadar taşınabiliyor. Bunlardan birisi “kalem kılıçtan keskindir” sözü olmuştur. Söz olarak mecazi anlamda kullanılmıştır. Atasözünde yazı, bilgi ve düşünce gücünün kaba kuvvetten daha güçlü olduğunu anlatır.

Savaşlar yerine bilgi, güç, çaba ile yapılacak olan rekabetler çok daha etkilidir. Kalemin gücü hepsinden üstün olup ülkeler birbirleri ile bu şekilde mücadele etmelidir. Günümüzde sorunların aşılması hep savaşla olmuştur. Bazı devletler vardır yetiştirdiği insanlarla kendilerini gösterirler. Bilgi ile yarış yaparak rekabet içinde olurlar. Sınırlarını ve gücünü arttırmak için eğitim alanında yatırım yaparak göstermeleri gereklidir.

Savaşların sonucu insanların hayatı kaybetmeleri ile sonuçlanır. Onları eğiterek topluma dünyaya yararlı bir insan haline getirilmelidir. Susuzluktan, petrolsüzlükten insanlar savaş hazırlıkları yapıyor, bunların yerine insanların yapması gereken bilginin gücüne inanarak hareket etmeleri olacaktır. Petrol yerine alternatif enerji kaynaklarının bulunup teslim edilmesi gerekli olur. Barışçıl bir dünya istiyorsak eğer kalemin gücüne inanarak kılıçtan öte durmalıyız. Bunu sağlayacak olan geleceğin sahibi olan genç nesillerdir.

Bir Yorum

  1. Bence kalem kılıçtan üstündür ile kalem kılıçtan keskindir,aynı şeyler sadece sözlük anlamları farklı bana katılan beğensin ve yorum atsın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu