Okul

Kalem mi Daha Keskindir Kılıç mı?

Eskiden olsa belki herkes kılıç diyecektir ama günümüzde kalemin daha keskin olduğu görülür. İlim ile uğraşarak elde edilecekler kaba kuvvetten çok daha üstündür. İnsanlığın gelişimi ve sahip olunan değerlerin bu denli yüksek olmasında kalemin önemi vardır. Kılıcın ne kadar keskin olursa olsun bir şeyler vermeyeceği ancak yok edeceği gerçektir. Kaleminde yıkıcı kuvveti haddinden fazla olmaktadır.

Tarih boyunca büyük liderler hep kılıçla savaş kazanmışlardır. Zaman içinde önemini yitirerek yerini kalem almıştır. Akıllı güçlü bilim adamları olanlar daha üstün olmuş ve bugün dünyaya hükmetmektedir. Güçlü olmak için çalışmalar yapılarak istenilen noktaya ulaşılması mümkün olmaktadır.

Kalemle medeniyetler kurularak insanlara yaşam sunulabilir. İstenildiği zaman kalemin yok edici gücünün olduğu da bilinmelidir. Yetkisi ve kuvvetinin haddi hesabı olmayacağından insan yaşamına verilebilecek en büyük zararı oluşturur. Bugün dünyanın en güçlü silahı olan atom bombasının icadı bilimden geçmektedir. Zorluklar ve zahmetlere karşı insanlar mücadele ederek bir yerlere ulaşmaları mümkündür. Kalemin kılıçtan daha keskin olacağı unutulmamalıdır. Görsel olarak kılıcın daha keskin olduğunu düşünebilirsiniz ama gerçekte keskin değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu