Okul

Kalın Bağırsak Nedir

Kalın bağırsak, midemizin altında bulunan uzunluğu yaklaşık 130-160 cm arası değişiklik gösteren, 6 ila 8 cm çapında boru şeklinde organımızdır. Sindirim sisteminin parçası olarak vücudumuzda bulunur. Yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi, vücudumuzun sağlıklı çalışmasına görev alır. Yediğimiz yiyecekleri sindirdikten sonra atılması gerekenleri anüsten dışarı atar.

Yaşamımızı devam ettirebilmek için beslenme ihtiyacı duyarız. Yediklerimiz midemizde sindirilerek bağırsaklarımıza iletilir. İnce bağırsaktan sonra kalın bağırsağımıza ulaşır. İnce bağırsakta emilmeyen maddeler burada emilerek son aşamadan geçer. Kalın bağırsakta son kez karışarak boşalıma karşı zemin hazırlanır.

Kalın bağırsağımızda günlük 500 ila 1500 ml. arasında su emilimi gerçekleşir. Vücudumuz için önemli göreve sahip olmaktadır. Gün içinde kalın bağırsakta gaita miktarı 200 ila 400 mg. kadar emilim yapılmaktadır. Vücudumuz içinde yararlı olmayan maddeler dışarıya kalın bağırsaktan geçerek atılmaktadır. Günlük dışkılama ihtiyacı da kalın bağırsakta dışarıya atılacak olan maddelerin atılmasıyla gerçekleşmektedir. Vücudumuzdaki en çok bakteri kalın bağırsağımızda bulunur, bakteriler dışkının renginin kokusunu belirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu