Okul

Kan Nedir? Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Canlıların yaşamda olmalarından en büyük öneme sahip olan kan, insan vücudundaki damar mekanizması içerisinde sürekli dolaşım halinde olan hayati bir sıvıdır. Hayata olan bir kişinin kan dolaşımının sona ermesi, o kişinin öldüğü anlamına gelir. Yetişkin bir bireyin vücudunda yaklaşık olarak 6 litre kan bulunmaktadır. Büyük çoğunluğu hücrelerden meydana gelen kan, binlerce kilometre yol oluşturacak kadar çok sayıda hücrelerden meydana gelmektedir.

Kan Nerede ve Nasıl Üretilir?

Anne karnında oluşmaya başlayan kan, ilk üç ayda vitellin kesesi adı verilen yerde, sonraki üç ayda, dalak ve karaciğerde, doğuma az zaman kala ise kemik iliğinde üretilmeye başlar. Yaşam boyunca kemik iliğinde bulunan kan hücreleri, yenilenerek kan dolaşımına katılan yeni bir hücre oluşmaktadır.

Kanın Vücuttaki Görevleri Nelerdir?

Vücudun yaşamsal faaliyetleri için önemli bir yere sahip olan oksijen, kan tarafından akciğer organına ulaşmaktadır. Kana ulaşan oksijeni ise hücreler enerji üretiminde kullanmaktadırlar. Aynı zamanda sindirim sistemi sırasında besinlerden vücudun elde ettiği yağları, amino asitleri ve suyu kan gerekli organlara ulaştırır. Hücrelerinde yardımı ile vücudu zararlı madde ve toksinlerden koruma görevi de kana aittir. Diğer yandan kanın önemli görevlerinden biri de; vücuttaki su ve tuz dengesini korumaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu