Okul

Kan Vücudumuzda Neden Dolaşır

Canlılık faaliyetlerini devam ettirebilmemiz için vücudumuzdaki hücre, yapı, organlar görevlerini eksiksiz olarak yerine getirmeli. Vücudumuzda mineral, protein, karbonhidrat, oksijen gibi hayati şeyleri taşımaktadır. Kan kalbimiz tarafından pompalanarak damarlarımız aracılığıyla tüm vücudumuza dağılır. Kalp ve damarlarımız kanımızın vücudumuzda dağılmasını sağlar. Kan tüm vücudumuza ulaşmaktadır.

Kalbimiz kanı pompalayarak tüm hücrelerimize ulaşana kadar etki sağlar. Kalbimiz vücudumuzdaki kaslara göre özel kastır. Kasılarak kanın vücudumuzda dolaşımını sağlar. Kalp atışımızın hissedilmesi kalbin kanın pompalayarak uyguladığı basınçtır. Kalbin dakika da kaç defa attığını anlamamız mümkündür.

Kalbimiz damarlar aracılığıyla kanı vücudumuza dağıtır. Gerekli olan maddeler kan ile taşınarak dağıtılır. Kanın taşıdığı maddeler organlara ulaşarak gerekli ihtiyaçlarını sağlar. Zararlı maddeler kan ile vücudumuzdan toplanarak karaciğerimize ulaştırılır. İçimize çektiğimiz oksijen ciğerlerimize ulaşarak kan içinde taşınarak vücudumuza dağılmaktadır. Kan vücut içinde aracı olarak görev üstlenir. Yediğimiz besinler sindirildikten sonra kan ile taşınır. Besinlerin vücudumuzda bize faydalı olması için kan ile tüm vücudumuza taşınması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu