Okul

Kapalı Mekanların Aşırı Soğumasını Önlemek İçin Ortama Su Konulmasının Yararı

Kapalı mekanların aşırı derecede soğumasının önlenmesi için ortaya kova içinde su koyulmaktadır. Suyun depolarda, sebze ve meyvelerin olduğu yerlerde donmaması için deponun içine kaplar haline yerleştirilir.

Donma sırasında su ısı kaybederek dışarıya ısı vermektedir, erime ve buharlaşma sırasında dışarıdan ısı alarak ısınmaya başlamaktadır. Soğuk kış zamanında kapalı alanlarda büyük depolara su dolu kaplar yerleştirilmektedir. Kaplarda bulunan su soğuması sonucunda dışarıya ısı vereceğinden dolayı ortamdaki ısının azalmasına neden olur. Ortaya çıkan ısının da dışarıya verilen ısı ortamın ısınmasını sağlayarak depolarda meyve ve sebzelerin donmasını önlemektedir.

Su sıcaklık alması sonucunda buharlaşır. Su buhara geçerken ortadaki sıcaklığı alır bu nedenden dolayı donması da aynı şekilde ortamın ısınarak don olayının yaşanmasını önler. Meyve ve sebze depolarında belli miktarda su olması ortamda don olaylarının yaşanmasını önleyerek azalmasını sağlamaktadır. Sık sık meyve ve sebze taşımacılığı yapılan ve korumanmakta olan depolar kış aylarında soğuktan telef olmasının önüne su kapları koyularak geçilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu