Sorular Cevaplar

Kar Yağarken Gökyüzü Neden Kızıl Olur

Kış geldiği zaman havalar soğumaya başlar ve kış ayın getirdiği karla birlikte görsel şölen yaşarız. Su buharının gökyüzüne yükselmesi ve soğukla buluşması sonucunda kar kristalleri ortaya çıkar. Kar taneleri aslında yapı olarak kristal tanelerine benzer. Mikroskop gibi aletlerle baktığımızda kar tanelerinin kristallere benzeyen yapısı olduğunu fark edebiliriz.

Geceleri kar yağdığında gökyüzünün turuncu renge büründüğünü fark edebiliriz. Etrafımız aydınlanır gökyüzünde azda olsa turuncu renk hakimdir. Görsel şölen olarak gözükse dahi doğa olayı değildir. Gökyüzünün turuncu renge bürünmesinin sebebi sokak lambalarının etrafı aydınlatmasıdır. Beyaz parlak bir yüzeyde ışık kendisini çok daha kolay belli eder. Kar taneleri ışığı yansıtarak geniş alana yayılmasını sağlar. Kar taneleri gökyüzünü görmemizi engelleyerek gelen ışığın kendisine çarpmasıyla birlikte turuncu rengi ortaya çıkartır. Eğer sokak lambaları turuncu renkte ışık yaymasa eğer beyaz olsaydı o zaman görüşümüz daha farklı olacaktı.

Sokaktan geçen arabalar, lambalar, ışıklar hepsi gökyüzündeki renk değişikliğinin sebebi olur. Büyük kentlerde özellikle ışığın fazla olduğu alanlarda gökyüzü rengarenk hale bürünebilir. Işığın kar tanelerine ulaşarak renk vermesi gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu