Okul

Akıllı Hırsız, Şaşkın Ev Sahibini Bastırır Atasözünün Anlamı

Büyüklerimizin yaşantılarında başlarından geçen olayları ders niteliğinde görerek gelecek nesillere nasihat olarak bırakmak için sözler kullanmıştır. Atasözleri olarak bildiğimiz bu sözler genelde mecaz anlamda kullanılmıştır. Günlük hayatımızda suçlu birisi ile konuştuğumuzda sanki kendinin haklı olduğunu söyleyecek laflar sarf eder. İleriye gidildikçe sebebi bizmişiz gibi davranır.

Akıllı, açık gözlü, uyanık ve düzenbaz insanlar anlama kıtlığı çeken, ahmak ve şaşkın insanları aldatma konusunda zorluk çekmezler. Haksız olduğu halde karşısındaki kişinin zayıflıklarından yararlanarak kendisini haklı çıkartır. Karşısındaki insanı aptal yerine koyarak kendilerini suç işlememiş gibi gösterir. Atalarımız bu olaylar doğrultusunda akıllı hırsız, şaşkın ev sahibi bastırır atasözünü kullanmıştır. Hatalı olmasına rağmen bir kişinin baskın gelerek karşısındakini suçlu duruma düşürmesi gibidir. Laf dalaşına girilmeyeceği gibi ağzı iyi laf yapan insanlar içindir.

Aklını kullanmasını bilen, açık göz, uyanık, düzenbaz, hileci insanların davranışları gibidir. İftira gibi durumlara dahi maruz bırakabilirler. Karşısındakinin zaaflarından faydalanarak dahi kullanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu