Okul

Karadeniz Bölgesi Ovaları

Karadeniz Bölgesi ismini Karadeniz’den almıştır. Sakarya Ovası’nın doğusundan başlayan, Gürcistan sınırına kadar olan alanı kaplayan, yedi coğrafi bölgemizden biridir. En büyük üçüncü bölgemizdir. Karadeniz Bölgesi ovaları, yaylaları, akarsuları ve dağları ile öne çıkmış bir bölgemizdir. Bölge dağlık bir yapıda olan arazilerle kaplıdır. Yer şekillerinin engebeli olması, dar bir alanda tarım yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Bölgede yetiştirilen önemli tarım ürünleri, çay, fındık, tütün, mısır, pirinç gibi ürünlerdir. Her mevsim yağış görülen Karadeniz bölgesinde Karadeniz iklimi etkili olmaktadır.

Bölge Türkiye’nin en fazla yağış alan yerlerinden olduğundan eğimli yerlerde sık sık heyelan gibi doğal afetler de görülmektedir. Bölge orman yönünden oldukça zengindir. Karadeniz Bölgesi’nde birçok akarsu bulunmaktadır. Bunların en önemlileri: Çoruh, Yeşilırmak, Kızılırmak, Bartın, Filyos ve Sakarya Irmağı’dır. Tortum Gölü, Abant Gölü, Yedigöller ve Uzungöl bölgedeki önemli göllerdir.

Karadeniz Bölgesi üç bölümden meydana gelmiştir. Doğu Karadeniz Bölümü, Orta Karadeniz Bölümü, Batı Karadeniz Bölümü.

Doğu Karadeniz Bölümü: Dağların geniş yer kapladığı, yükseltisi en fazla olan bölümdür. Gürcistan sınırı ile Ordu’nun doğusunu kaplayan bir bölümdür. Kıyı kesimde daha çok tarım yapılmaktadır. Balıkçılık da önemli ticari faaliyetler arasındadır. Bölümün en gelişmiş ve kalabalık şehri Trabzon’dur.

Orta Karadeniz Bölümü: Ordu’nun doğusuyla, Bafra Ovası’nın batısı arasında kalan bölümdür. Çarşamba, Bafra gibi delta ovaları bu bölümde bulunmaktadır. Bölümde yetiştirilen tarım ürünleri arasında, fındık, tütün, pirinç, ayçiçeği, buğday, şekerpancarı gelmektedir.

Batı Karadeniz Bölümü: Bafra Ovası’nın batısıyla, Sakarya Ovası’nın doğusuna kadar olan alanda yer alır. Küre, Ilgaz, Köroğlu dağları bulunur. Mısır, fındık, buğday, pirinç ve tütün yetiştirilir. Sanayisi gelişmiş bir bölümdür.

Karadeniz Bölgesi Ovaları

Bafra Ovası, Çarşamba Ovası, Taşova, Suluova, Merzifon Ovası, Turhal Ovası, Boyabat Ovası, Tosya Ovası, Karadeniz bölgesinde bulunan ovalardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu