Sorular Cevaplar

Karıncalardan Kurtulmanın Yolları

Havaların ısınması karıncaları yuvalarından çıkarak yeni yuva aramalarına neden oluyor. Kış aylarında ihtiyacı olan yiyecekleri depolayabilmeleri için yaz aylarında yoğun bir hareketlilik içinde giriyorlar. Mutfağınız onlar için ağzı dolu buzdolabı gibidir. Karıncalar evinizin her alanını istila edebilir, en başta mutfağınızdan başlayarak kırıntılar ve yemeklerin olduğu yakın yerleri tercih ederler. Karıncalardan kurtulmak kolay değildir, yuvalarını kapatsanız dahi farklı bir kapı açmak için kazıya başlarlar. Uzun sürse dahi bir müddet sonra istedikleri noktalara ulaşabilirler. Karıncalardan kurtulmaya yönelik kısa bir çalışmam hakkında bilgi vererek sizlere yardımcı olacağım. Uygulayacağımız yöntemler yüzde yüz şeklinde sonuç vermemektedir. Yuvalarına ve inine kadar inmeye çalışırız ama yeterli gelmeyebilir.

Karıncaların evinize nereden girdiğini tespit ediniz. Karıncaların girdiği yerleri ve yol güzergahlarını bulmamız gerekir. Besin ve su arayışına girdiklerinden dolayı onlar için neden sizin evinizin cazip geldiği de önemlidir. Mutfağınızda her zaman kırıntılar ve yemekler kalıyorsa davetiye çıkartıyorsunuz demektir.

Evinize ufak bir karınca sürüsü geldiğinde, mutfak duvarlarının arkasındaki çatlaklardan faydalanarak üremeye başlayabilirler. Mutfaklardaki karıncaların en kısa zamanda önüne geçilmesi gerekmektedir. Evinize girdiği vakit onların izleyecekleri yollar olurlar. Yollarını şaşırmadan geldikleri gibi geri giderler. Bu yolların tespiti karıncaların yuvasını bulmanız için yardımcınız olacaktır.

Karıncaların sezgi duyuları antenleri sayesinde gelişmiş olmaktadır. Geçtikleri yolları bilirler ve tekrar geri dönüşünde aynı yolu kullanırlar. Fark ettiyseniz karıncalar farklı yolları kullanmak yerine hepsi aynı yolu kullanmaktadır.

Limon Yöntemi ile Karıncalardan Kurtulma
Halk arasında da bilinen yöntemlerden birisi limon olmaktadır. Karıncaların geçtiği yollar üzerine limon koyularak yollarını şaşırmaları sağlanır. Karıncalar artık geçmediği gibi kendilerine başka yollar ararlar.

Karıncalar yuvalarını bulmaması için bebek pudrası dökerseniz koku alma duyuları körelmiş olacaktır. Karıncaların yollarını şaşırtarak istediğiniz şekilde yönlendirmiş olacaksınız.

Kahve Telvesi ile Karıncalardan Kurtulma
Karıncalar kahve telvesinden uzak durarak uzaklaşacaklardır. Kokusundan dolayı koku alma duyuları zarar görür. Bir süre sonra başka yollardan geçmeyi deneyebilirler. Yeterince iyi sonuç vermeyen yöntemdir aslında.

Karıncalardan Böcek İlacı ile Kurtulma
Böcek ilaçlarından dolayı karıncalar zehirlenerek bir daha o yolu kullanmazlar. Özellikle yuvalarına karşı kullanılması onları kıstırmanız ve ölmelerine sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu