Sorular Cevaplar

Su Üstünde Nasıl Durulur?

Deniz sezonunun açılması ile aqua parklar, denizler, havuzlarda keyifli zamanlar geçirebiliriz. Su üstünde yüzerken batmadan durmanın püf noktaları vardır. İlk denemelerimizde su üstünde doğrudan dibe batar bütün dengemiz bozulurdu. Su üstünde durmak aslında tüm canlılara özgü olabilir. Doğru pozisyon ve nefes kontrolü sayesinde su üstünde kalabilirsiniz.

Su üstünde durulur?
Suyun kaldırma kuvvetini hesaba katmalısınız. Yüzmenin temel kuralarına dikkat ederek kulaç attığınız zaman batmadan kalmanız mümkündür. Uzman bir kişiden eğitiminizi alabilir ya da kendiniz geliştirerek yardımsız su üstünde yüzebilirsiniz. Vücut yapısına bağlı olarak zayıf insanlar su üstünde daha kolay kalabilmektedir. İri yapılı birisi ise su üstünde kalması zordur. Yapması gereken yutacağı çok miktarda hava sayesinde cam simidi vazifesi görürmüş gibi su üstünde kalabilir.

Suyun yoğunluğu 1kg olduğuna göre insanların yoğunluğa göre daha düşüktür. İnsanlar isteseler dahi suyun dibine batmazlar. Yalnız suyun içine girerler ve panikle birlikte hareketleri sonucunda dengeleri bozularak su üstünde kalamazlar. Yağ oranı fazla olan kişilerde yoğunluk daha düşük olduğunda kaslı ve zayıf olanlar yağlı vücuda sahip olanlara göre daha kolay duramazlar.

Suda kolay şekilde yüzmek için zayıf, kaslı ve uzun boylu olmak gerekir. Yüzmek ve su üstünde kalmak farklı olacağından gereksinimlerde farklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu