Okul

Kaynakların Bilinçli Tüketilmesi

Doğal kaynaklar yaşamın temellerinin oluştururlar. Farkında olmadan her gün birçok doğal kaynak kullanılır. Ancak onları elde etmek için bir çaba sarf edilmediğinden mi yoksa varlıklarına alışıldığından mı bilinmez doğal kaynaklar oldukça bilinçsiz bir biçimde kullanılmakta ve hiç bitmeyecekleri sanılmaktadır. Ancak dikkatli tüketilmezse kaynaklar bir gün bitecek ve insan yaşamı tehlikeye girecektir.

Günlük hayatta kullanılan kaynaklar kullanılırken, kişilerin yalnızca kendini düşünmeyip Dünya’nın geleceğini de düşünmesi bu aşamada son derece önemlidir.

 Kaynakların Bilinçli Tüketilmesi İçin Yapılabilecekler
Kullanılan kaynakların farkına varmak ve onları korumak gerekir. Bunun için basit önlemler almak etkili olacaktır.
1- Kaynak kullanımında israftan kaçınılmalıdır. İhtiyaç halinde tutumlu bir biçimde kaynaklar kullanılırsa gelecek nesillere de yaşama şansı verilmiş olunacaktır.
2-Kaynak kullanımı konusunda bireyler bilinçlendirilmelidir. Özellikle çocuklar küçük yaşlardan itibaren kaynaklara sahip çıkmayı öğrenirlerse kaynaklar korunmuş olacaktır.
3-Kaynaklara zarar verecek tarım, hayvancılık ve yapılardan uzak durulmalıdır. Bir çok doğal kaynak insan eliyle kullanılmaz hale gelmektedir. Bilinmelidir ki yerine konan hiçbir şey kaynakların yerini tutmayacaktır.
4-Kaynaklara zarar verenler veya israf edenler uyarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kaynaklar herkesin ortak zenginliğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu