Sorular Cevaplar

Kemik Kendini Nasıl Onarır

Kemik Kendisini Nasıl Yeniler

Canlıların vücudu öyle muhteşem tasarlanmıştır ki zarar gördükleri takdirde kendilerini tekrardan yenileyebilmektedirler. Zarar gören hücreler, organlar, deri ve kemik yeniden doğarmış gibi tamamlıyor. İnsan iskeletinde kemiklerin 10 yılda bir kendisini baştan yenilediği söylenmektedir.

Kemiklerimiz zarar gördüğünü düşünelim ardından tekrardan iyileşme sürecine girerek aldığı hasarı onarmaya başlar. Vücudumuzda yaralandıktan sonra eski haline dönebilen tek dokumuz kemiklerdir. Kemiklerin yenilenmesi için vücudun magnezyuma ihtiyaç duyacaktır.

Vücudumuzdaki kemiklerin yenilenmesinde asteoblast hücreleri tarafından gerçekleşir. Proteinlerden meydana gelen nüve ardından matriks üzerine kalsiyum fosfat gelmesi ile kemik meydana gelir.

Kemik gelişimi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genç birisi için kemik gelişimi hızlı olurken yaşlı birisinde süreç daha uzundur. Beslenme, genler, çevresel faktörler dahi kemiklerimizin kendisini yenilemesine ufak etkiler yapabilir.

Kemiklerin iyileşme süreci içersinde 3 dönem gerçekleşir. Bunlar kırığın fark edilmesi, onarım ve kemiğin şekillenme süreçleri olarak ayrılırlar.
İnflamatuar: 1-4 gün %10
Reperasyon: 4-40 gün %40
Remodeling: 25-100 gün %70

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu