Okul

Kurban Bayramı Kompozisyon Kısa

Kurban Bayramı İle İlgili Kompozisyon Kısa

Kurban Bayramı, İslam dünyası için önemli zamanlardandır. Dini günlerden kabul edilip tüm insanların dostluk ve sevgi içersinde olmalarını sağlarlar. Bayramların hatırlanması sayesinde büyükler hatırlanarak onların gönülleri alınır. Kesilen kurban sayesinde aç fakir olup evine et girmeyenler tadına bakmış olarak karınlarını doyururlar. Rahmetin çok olduğu zamanlardandır. Siz bir yaparsanız Rabbim bin verecektir. İyilik yapıldığından insanların içine sevgi, merhamet, şefkat kalplerine dolacaktır.

Müslümanlar ibadetlerini yerine getirmek için kurban keser fakirlere ihtiyaç sahibi olan kişilere dağıtırlar. Kurban kesemeyenler ise evlerinde bekler başkalarını davet ederler. Bayram zamanında erken kalkılarak namaza giderler. İbadetler yapıldıktan sonra bayramlaşıp ardından kurbanlarını keserler. Evlerine gelecek olanlara çeşitli ikramlarda bulunur insanları memnun ederler.

Kurban kesildiğinde dağıtımın doğru ve adil bir şekilde yapılması önemlidir. Kesilen kurbanın 1/3 akraba, 1/3 fakirler ve 1/3 kendilerine ayırırlar. Küslerle barıştığımız komşular ve aile içersinde bağlarımızın çok daha fazla geliştiği zamanlardan olmuştur. Bayram zamanında ibadetler yerli yerinde yapılması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu