Sorular Cevaplar

Kestane Kilo Yapar mı? Kalorisi Kaç

Kış aylarının vitamin deposu olarak evlerimizden eksik etmediğimiz o efsanevi lezzet sağlıklı kalmamızı sağlıyor. Kestane sevenlerin kilo alma derdinden dolayı hasret kaldıklarını da bilmekteyiz.

Şifa deposu haline gelen kestane beraberinde kiloda aldırabiliyor. 3 orta boy kestanenin tüketilmesi 1 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Aşırı tüketim sonucunda kilo almak kaçınılmaz hale gelir. İhtiyacınızı aşmayacak şekilde tüketin, doyumluk olmamalı tadımlık tadına bakmalısınız.

Haşlanmış ve közlenmiş kestanelerin kalori değerleri farklıdır. Haşlanan 100 gram kestane 120 kaloriye denk gelirken, aynı miktarda kavrulan kestane 200 kaloriye eşdeğerdir.

Kestane lezzetli olduğu kadar tok tutucudur. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe vücutta yağlanmaya sebep vermez. Özellikle kilo fazlalığı olan kişiler bu tür yiyecekleri tüketirken daha dikkatli olmalı. Tek seferde 10-15 tane yemeleri kilo almalarına da sebep olabiliyor. Kestane yemek isteyenler 5-6 taneyi geçmeyecek şekilde olmalıdır. Aşırıya kaçan kişilerde ileri zamanlarda kilo sorunu ortaya çıkar.

Haşlanan kestanenin kalori oranı düşük olmasından diyet yapanlarında tüketebileceği türdendir. Nem oranı yüksek olur, kalori değerinin de suya karışıp düşmesi sağlıklıdır. Kavurarak yenen kestane daha tatlı olur, ayrıca şeker hastalığına da davetiye çıkarmaktadır. Haşlanmış kestane tüketerek fazladan kilo almanızı engellersiniz. Kış mevsiminde sıklıkla tüketilmesinin de sakıncası olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu