Okul

Kibir İle İlgili Kompozisyon

Bir insanın kendisini başkalarından üstünü ve büyük görmesi sahip olunabilecek kötü huylardandır. Beğenmişlik, büyüklük taslamak dinimizin ahlakına sığmaz. İnsanın başkasını küçük görmesi, böbürlenerek kendisini üstün görüp ezmeleri hor görmesi dinimizde yeri yoktur. Kibirli insan zaman içinde elindekileri kaybettiği zaman yıkım içinde olur.

Kendini beğenmişliğin meyvesi kibir ve gururdur. Allah insanları yaratılırken eşit yaratmıştır. Dinimizce kendisini beğenen, başkalarından üstün gören, fikir ve düşünceleri ile başkasını dışlayan kişiler hoş karşılanmaz. İnsanların kendisine göre makamlar vardır. Kendini beğenmişlik şeytanın özelliklerinden olmaktadır. Kötü huya sahip olan insanların arınarak kendilerine doğru yolu gösteren insanların yanında olmalıdırlar. Doğru yolu gösterebilecek tek insan erdemli ve dürüstlük timsali olanlardır. Kendi kusurlarını görmeli, tanımalı ve karakterlerini kabul etmeleri gerekmektedir.

Hep birlikte bir arada yaşadığımızdan hor görmemeliyiz. Bugün yüksekte olanın yarın ne olacağı bilinmez. Başkalarına yukarıdan bakarak başlarının üstünü değil aynı hizadan bakarak yüzlerini görmeliyiz. Kibir duygusu kötü, kendisini beğenmiş, insanlardan üstün olduğunu düşünenlerin duygusu olduğu unutulmamalıdır.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu