Okul

Kibir İle İlgili Yazılar

Kibirli olmak insanlara zarar getirir. Kendisini çok beğenmesi sonucunda çevresi tarafından hoşgörü ile karşılanmaz hale gelir. Farklı özeliklere sahip olup kendisini her zaman başka insanlardan üstün görmesidir. Davranışları ve hareketleri kendisine olduğu gibi yakınlarınkine de zarar verir. Ego sorunu yaşayan kişilerin bencilliğini göstererek ortaya çıkardıkları rahatsızlıktır.

Çevremizdeki insanlarla geçinmek için kibirden kurtulmalıyız. İnsanlar kibirli insanları sevmez, meyve veren ağaç olur ama çürük meyve veren ağaç taşlanır. Alçak gönüllü olmak kibrin tam tersidir. Yapılanları ortaya çıkarmaktan daha çok alçakgönüllü şekilde davranır. Davranışlar oldukça önemlidir, alçakgönüllü olmak toplum tarafından sevilir. Kibirli insanların her yerde ilk önce kendisini gösterme çabasına girer. Kibrini artık takıntı hale getirmesi hoş şekilde karşılanmaz ve dışlanır. Kendisinin üstünlüğü, başkalarının küçük ve yanında beceriksiz olduklarını düşünürler.

Kibirli insanlar toplumda sevilmez, yalnız kalmaya mahkumlardır. Kibrini yenmedikten sonra arkadaş-dost edinme sorunu yaşarlar. Ayrıca anlaşabildikleri insanlar kendileri gibi kibirli insanlardan oluşur. Başarılı olamadıkları gibi başkalarının gölgesinin altında yaşamak zorunda kalırlar. Kibirden kurtulmak için alçakgönüllü olmayı bilmeli ve benimsemeleri gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu