Okul

Kimya Endüstrisinin Ülke Ekonomisine Katkısı

Kimya endüstrisinin çalışma alanları geniş olmasından ülkemizde önemli ekonomik faaliyetlerin meydana gelmesine imkan sağlar. Ekonomik faaliyetler üretim çokluğu ve talep yoğunluğuna bağlı olarak gerçekleşir. Kişi başına düşen milli gelirin artması ve ülkeni refaha ulaşmasında fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Ülkelerin en önemli gelir kaynağı sanayi ve kimya endüstrisi olmaktadır. Ekonomik ve gelişmiş düzeyini göstererek ilaç sanayi, boya sanayi, gübre sanayi, kağıt sanayi, deri sanayi, plastik sanayi gibi çeşitli alanlarda üretim gerçekleştirmektedir. Kimya endüstrisi ile bağlı olan kurumlar çeşitli faaliyetler göstererek gelişmişlikle bağlantılı olur.

Avrupa ülkeleri arasında plastik sanayisinde ülkemiz ikinci sıradadır. Buna bağlı olarak boya sanayisinde 4. sırada olarak bir çok Avrupa ülkesinin boya ihtiyacı ülkemiz tarafından karşılanır.

Kimya endüstrisine olan talebin artış göstermesi isteklerinde artmasını sağlamaktadır. Ülkemizde gelir getiren kaynakların başında kimya endüstrisi bulunur. Yeraltı kaynaklarının yanı sıra önemli ihtiyaçların karşılanmasında yardımcı olur. Ekonomik anlamda kalkınmamız ve gelişmemizde büyük ihtiyaç karşılamaktadır. Ülke gelişiminde ve sanayi endüstrisinde kimya ön plana çıkmaktadır. İş alanı yaratarak yüz binlerce kişini istihdam etmesine de yardımcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu