Sorular Cevaplar

Kırkpınar Ağası Nasıl Seçilir

Kırkpınar güreşleri gelenek ve göreneklerimizde önemli yere sahiptir. Önce pehlivanlar çağrılarak güreş yarışmaları düzenlenir. Gelen konuklar ağırlanarak yemek ve yatacak ihtiyaçları karşılanmaktadır. Adetler uygun şekilde yerine getirilmesi sonucunda pehlivanlar bir araya gelerek güreş tutuşurlar. Hakemler tarafından son ikiye kalan pehlivan tek başlarına güreş yaparlar. Güreşler tutulur ve sona kalan güreşçi diğerini mağlup ettiği zaman Kırkpınar güreşlerini kazanır.

Kırkpınar ağası, yağlı güreşler ağası olmaktadır. Her yıl Haziran Temmuz aylarında Edirne ilinde Kırkpınar’da düzenlenir. Yağlı güreş turnuvasının manevi olarak değeri yüksektir. Yarışmanın maliyetleri yüksek olduğundan Kırkpınar ağası seçilmesi için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları arasından ihale ile seçilmektedir. İhale Edirne Belediyesince yasalara uygun şekilde yapılmaktadır.

Maliyetli olan Kırkpınar ağaları turnuva boyunca geleneksel ağa kıyafetleri giymektedirler. Gerekli görülen durumlarda ağa kendi kıyafetlerini de giymesi mümkündür. Kemer ağa tarafından bir yıl boyunca taşınmaktadır. Hayatı boyunca katılacağı Kırkpınar güreşlerinde ise onur konuğu olarak ağırlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu