Okul

Kışın Beslenmede Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kışın soğuyan havayla birlikte bağışıklık sistemi zayıflar. Zayıflayan bağışıklık sistemini desteklemek için tüketilecek besinlere ihtiyaç vardır. Vitaminden zengin meyve-sebzeler, bağışık sistemini güçlendirecek bitki çayları ve baharatlar kış döneminde bolca tüketilmesi gereken besinlerdir.

Vitaminler En Büyük Kurtarıcı

Soğuk hava nedeniyle artan hastalık riskine karşı en büyük kalkan vitamin alımını yeterli düzeye çıkarmaktır. A vitamininden zengin havuç, yeşilbiber, ıspanak gibi sebzeler bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli katkılarda bulunur. Bunun yanı sıra herkesin bildiği üzere C vitamini kış aylarının vazgeçilmez destekleyicisidir. Bol bol narenciye ürünü tüketmek, maydanoz ve karnabahar yemek metabolizma ve bağışıklık sistemi için oldukça faydalıdır.

Bol Hareket Edin ve Bol Su İçin

Kış aylarında yaşanan hareketsizlik hem kilo alımına hem de sağlıkta bozulmalara yol açabilir. Bu nedenle maksimum seviyede hareket edilmesi, düzenli egzersiz yapılması kış aylarında kendini bırakan bağışıklık sistemi için önemlidir.

Ayrıca bol su içerek vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olmak da beslenmede dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Bu dönemde kahve, çay gibi uyarıcı maddeler içeren içecekler yerine bitki çayları ve suya ağırlık verilmeli, bu şekilde vücudun direncinin güçlenmesi için zemin hazırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu