Okul

Kıskançlık ve İmrenmek Arasındaki Fark Nedir

Türkçemiz duygulara göre çeşitli ifadelere yer veren zengin bir dildir. Bazı kelimeler birbirine yakın anlama sahip olduğu düşünülse dahi farklılıklar vardır. Kıskançlık ve imrenme kavramları yakın anlamda gözükse dahi farklılıkları vardır.

Kıskanmak: Başkasının sahip olduğu bir şeye katlanamamak ve kendisinin olmasının istediği durumdur. Herhangi bir şekilde birinin sahip olduklarının aslında kendisinin olması, onun yerinde olmak ve sahip olma arzusudur. Elindekilere kanaat getirmeyen başkalarının sahip olduklarını daima kendisine ister. Çalışmaz çabalamaz ancak ister ve sahip olmak için her türlü şeyi yapma düşüncesine sahiplerdir.

İmrenmek: Gördüğü beğendiği şeyleri kendisinin de yapma düşüncesi ve arzusudur. Yemek yapma, yetenek, beceri gibi çeşitli şeyler olabilir. Sahip olunan özelliği kendisine istemesidir.

Kıskanmak ve imrenmek arasındaki ince bir nokta vardır. İkisinin arasındaki fark niyetleridir. Kıskanmak içinde kötü niyeti barındırırken, imrenmek ise iyi niyet masumca bir arzudur. Kıskanan insanın yapabileceği kötülükler olurken imrenen insan kendisinde de olmasını ister ancak değerler elle tutulur değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu