Okul

Kitap Nasıl Yapılır

İyi bir yazar olabilirsiniz yazınızı tamamladıktan sonra sıra geldi kitap haline getirilmesine. Basılmasına karar verdiğiniz zaman kitabınızı yayınlatabilirsiniz. İlk olarak iyi bir yayınevi bulmak için yayıncılara başvurunuz. Kitabınızın örneğini vermenizle kabul edilmesi durumunda basılmasında yardımcı olurlar. Okul kitabı, bilimsel kitaplar, devlet ve üniversiteler eliyle yayınlanmaktadır.

Kitabınızı dikkate okuyarak yayına hazır hale getirilmesinde görevli olan kişi yayın yönetmenidir. Metin basımevine gönderilerek kitabın biçim ve boyutlarının, ne tür harfler kullanılacağı, kaç tane basılacağı ve kağıdın kalitesi üzerine yayınevi karar verir.

Mekanik dizgi sonucunda makinelerden yararlanılarak harfler elle dizilerek tek tek dizi sözcükleri oluşturulur. Sayfa biçiminde düzenlenerek kalıplar halinde hazırlanır. Yazılar satır haline dizilir ve makineden çıkan dökme kurşun satırlar bir araya getirilerek kitap oluşturulur. Fotodizgi yöntemi ve bilgisayar yardımıyla kelimelerde dizgi yapılır. Çağdaş elektronik yöntemlerinden yararlanılarak basım sanayisinde devrim gerçekleştirilir. Kitap baskı haline getirilerek kitap sayısına göre istenilen boyut ve nitelikte kağıt satın alarak basımevine gönderilir. Basımevine gönderilen bilgilerle ilk örnek kitap basılarak prova baskısı yapılır. Kitabın provası okunarak gerekli yanlışlıklar düzeltilerek gerekli değişiklikler gerçekleştirilir. Düzeltilmiş halde provalar tekrar basımevine gönderilerek kitabın son baskısı kalıp halinde sunulur. Bir kez daha prova örneği çıkartılarak yazar ve yayın yönetmenine yönlendirilir. Eğer eksiklik yoksa basıma hazır olarak yayınlanmaktadır.

Baskı makinelerinde 16’nın katları 32 ve 64 sayfa basılır. Baskıdan çıkan kağıt katlanarak kırma işlemi uygulanır. Ciltçide yapılan işlem sayesinde yenilenir. Sırayla üst üste konularak dikilen formlar yayımcının seçmiş olduğu renkte kapakla kaplanarak hazırlanır. Ciltçiden yayımcının deposuna gönderilen kitaplar satışa hazırlanarak kitapçılara dağıtılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu