Okul

Kitap Okumanın Önemi Nedir

Kitap insanların cahillikten kurtularak bilgeliğe ulaşmalarını sağlayan yoldur. Gelişen bilgelikler sayesinde hayal dünyalarını geliştirip hedeflerini belirlemelerinde yardımcı olurlar. Bilgi sahibi olup kendimizi toplum içinde önemli bir yerlere gelmesi için gereklidir. Sözcük darağacımızın gelişmesi hitap gücümüzü de aynı zamanda geliştirecektir. Kitaplar bizi kendimizden alıp yeni diyarlara yolculuk etmemizi sağlar. Bilge insanlar her zaman okumanın önemini vurgulayarak gelecek nesillerin eğitimli, bilgili, merhametli, ahlaklı insan olmalarını istemişlerdir.

Biz Türkler kitaplarla hiç barışık değiliz. Kendimizce kitap okumamak için bin bir türlü bahanemiz olacaktır. Boş vaktimiz olsa dahi onu başka şeylere ayırmamız gibidir. Hiçbir işi olmayan kişi zamanını kitap okuyarak geçirmesi mümkün olabilir. Sonuçta sosyal, ekonomik açıdan kendimizi rahat hissetmemekteyiz.

MEB tarafından 1993 yılında yapılan anket sonucunda ilginç sonuçlar çıkmıştır.
%50 alışkanlığın olmaması
%16 yeterince zamanın olmaması
%10 boş zamanlarda yoğun olunması
%10 Tv, video, tiyatro daha baskın gelmesi
%5 kitap fiyatlarının yüksek olması
%4 diğer derslerden zaman kalmaması

Kitaplar çeşidine göre bilgi sunmaktadır. Eğitim kitabında kendinizi geliştirebilirsiniz, keyif romanları olarak bildiğimiz bir maceracının hayatını anlatma durumudur. Bizim bunları bilerek geliştirmemiz gerekmektedir. Kitaplar insanlara yanlış bilgi de sunabilir. Kitap denilince aklımıza illaki roman veya hikaye gelmemesi gerekir, bunların eğitim ve araştırma kitapları da olması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu