Okul

Kitle İletişim Araçları ve Özellikleri Nelerdir?

Kitleleri oluşturan insanların birbirleri ile iletişim halinde olmaları sağlayan kitle iletişim araçları, insanın varlığından itibaren insan yaşamında önemli bir gerekliliktir. Tarihteki kitle iletişim araçlarının teknolojiye olan uyumu ve sayıları günümüze göre oldukça gerilerde olsa da, o dönemlerde telgraf ve posta gibi önemli kitle iletişim araçları bulunmaktaydı. Kitle iletişim araçlarının vazgeçilmez unsurları iletişim ve iletişime ihtiyacı olan insanlardır.

Kitle İletişim Araçları Nelerdir?

Birbirinden uzakta olan iki insanın ya da topluluğun birbirlerinden haberdar olmalarını ve iletişim kurmalarını sağlayan araçların genel adına kitle iletişim araçları denmektedir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak bu araçların sayısı günümüzde halen artmaya devam etmektedir. Tarihte ilk olarak matbaanın icadı ile kullanılmaya başlanan kitle iletişim araçlarının bugünkü örnekleri arasında, telefon, telgraf, faks, radyo, televizyon, internet, sosyal medya ve fotoğraf gelmektedir. Kitle iletişim araçlarının kitlelere sağladığı faydalar kullanım amaçlarına göre değişmektedir.

Kitle İletişim Araçlarının Özellikleri Nelerdir?

Kitle iletişim araçları insanların sosyal sınıflarını gözetmeksizin herkesin hizmetine sunulmuş olan araçlardır. Kitle iletişim araçları arasındaki radyo ve televizyon gibi araçların düzenli yayınlarını takip eden kitlelerde bu araçlar zamanla önemli bir ihtiyaç halini almaktadır. Kitle iletişim araçlarının büyük bölümü olayları anında yayına aktarabilme kabiliyetine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu