Okul

Kocaeli Yöresel Halk Oyunları Nelerdir Kısaca

Kocaeli gelişmiş illerimizden olup yöresel bakımdan kültürümüze ev sahipliği yapmaktadır. Gelenek ve göreneklerimizin korunduğu gibi bunların gelecek nesillere taşımacılığını yapan örnek ildir. Her topluluğun kendi yaşam alanlarına göre yerleri belirlenmiştir. İş ve sanayi alanında gelişmiş olmasından dolayı ülkemizin dört bir yanından insanlar buraya gelerek yaşamlarına devam etmişlerdir. Merkez bölgelerde geleneklerimiz fazla görülmediği gibi kırsal alanlarda daha etkili şekilde görülmektedir.

Müziklerde klarnet, keman, cümbüş, darbuka ve küçük davul ile eşlik edilir. Erkekler kaşık, bireyse oyunlar, kadınlar ise gruplu olarak kaşıklı kaşıksız şekilde oyunlara katılır. Kına gecelerinde kapalı alanlarda sözlü türküler ile yapılır.

Kocaeli’ne özgü yöresel halk oyunlar ve figürler kullanılarak tanıtılmıştır. Türkiye’de 1920 yıllara gelinmesi ile birlikte çeşitli göçler takviyeler yapılmaktadır. Özgünlüklerini koruyan ilimiz olan Kocaeli her yıl düzenli olarak yöresel halk oyunlarını istenilen değeri vermektedir.

Tef
Bağlama
Saz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu