Okul

Koku Alma Olayı Nasıl Gerçekleşir

Çevremizde olan her şeyi duyu organlarımız ile algılayarak tanımaktayız. İnsanlarda beş duyu organı koku alma, tat alma, işitme, dokunma ve görmek olmak üzere duyu organlarımız vardır. Bunlar arasında koku alma ve tat alma duyu organımız burnumuz olmaktadır. Burnumuz koku alma olayını nasıl gerçekleştirdiğine dair bilgi vereceğiz.

Gözle göremediklerimizi burnumuz sayesinde kokusunu alarak hissedebiliriz. Koku alma duygumuz burnumuz sayesinde olmaktadır. Burun organı koku alma görevini üstlenmektedir. Dışarıdaki gaz ve havadan gelen koku molekülleri burnumuz tarafından algılanarak beynimize iletilmektedir. Burnumuzdaki deliklerde bulunan sinirler tarafından beyne iletilerek nasıl olduğu konusunda yorumlatılır. Burnumuzdaki sarı bölgeye gelen hava çözünerek beyne uyarı gider. Kokuları bu sayede algılarız.

Gaz halde olan moleküller hava ile karışarak burnumuzdan ciğerlerimize ulaşmaktadır. Hava içindeki toz ve mikroplar burnumuzda ayrıştırılarak temiz bir şekilde solunur. Dışarıdaki hava nemlendirilerek ciğerlerimize iletilmektedir. Koku alma duyu organımız burnumuz bu sayede görevini yerine getirmiş olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu