Okul

Kolay Ezberleme Yöntemleri Nelerdir

Okuduğumuz ve bazı bilgileri ezberlemek ihtiyaç doğrultusunda olabiliyor. Öğrenerek kullanmak için ezberleme yöntemlerini kullandığımız zamanlar olmuştur. Bazen öğrenmek bazen de ezberleyerek bilgi ihtiyacımızı karşılamaktayız. Kolay ezberleme ile okuduğumuz yazıları, kitapları ve çeşitli bilgileri hafızamıza kazıyabiliriz.

Ezberleme, metnin sürekli olarak tekrarlanarak hafızada yer edinmesidir. Ezber yapılmaya başlandığında cümle cümle devam ederek tekrarlanıp hafıza da yer alır. Alışık olmadığınız uzunlukta yazıların ezberlenmesinde kişi sabretmeli ve özverili şekilde hareket etmelidir. Zihnin karışık olması ezberlemeyi zorlaştırarak doğru şekilde ezberlemenin önüne geçer. En kısa süre içinde yapılacak ezberleme yönteminde olumlu sonuç alınması için doğru hareket edilmesi gerekir. Hızlı ezberlemek için beynin ezbere alışmalı buna dayalı olarak geliştirilmesi gerekir.

Ezber konusunda sıkıntı çeken biriyseniz, bulunduğunuz ortamı ezber yapmak için elverişli hale getirmeniz gerekir. Sessiz ortamlarda ezberlemenin daha kolay yapılması, aydınlık olması ve okuduğunuz yazının büyüklüğü size yardımcı olacaktır. Araştırmalara göre sessiz ortamlarda daha kolay ezber yapılmaktadır. Zihninizin boş olduğu zamanların ezberlemeye kolaylık sağlayacak olması zorlanmanızın önüne geçecektir. Sürekli olarak odaklanma sorunu yaşamayacağınızdan okuduğunuz aklınızda kalır olacaktır.

İlk başta kendinizi geliştirmek için karmaşık bir metin seçin. Ezberlemeye çalışın ve aradan bir saat geçince hatırlamaya çalışın aynı metni tekrar ediniz. Hafızanızda kalıcı yer edindiği zaman ezberlemeniz başarılı olmuş olacaktır. Düşüncelerinizi sadece ona vererek tamamlayınız. Görsel olarak hatırlamaya çalışmakta ezberlemenize yardımcı olacaktır.

Beyinsel olarak gelişim sağlayarak hafınızı güçlendirmek için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Kuru üzüm tüketmek beyninizin daha aktif şekilde çalışmasına yardımcı olur. Kısa sürede ezber yapabilirsiniz. Ayrıca fındık ve balık gibi yiyeceklerde bulunan besinsel değerler ezberlemenizde en büyük yardımcınız olacaktır.

Ezber yapacak olan kişiler sabahın erken saatlerinde ezberlemek istediği metni ezberleyebilirler. Gün içinde beyin açık olacağından dolayı daha kolay şekilde öğrenmeye açık olacaktır. Beyin gün içinde yorulacağından, akşam saatlerinde artık ezberlemeye müsait olmayacağından daha da zorlandıracaktır. Kolay ezber yapmak istiyorsanız eğer günün erken saatlerinde yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu