Okul

Komşuluk İle İlgili Kompozisyon

Komşuluk birlik beraberlik için oldukça önemlidir. İnsanlar yalnızken yetişemediklerine komşuları sayesinde yetişirler. Yakın konumda olan insanlar iyi ve kötü gün dostu olarak zorda olmaları durumunda yardım eli uzatırlar. İnsanlar yardımlaştığı sürece sorunlar yaşamanın ötesine geçerler.

Atalarımız sözleri ile deyimleriyle birlikte komşuluğun önemini anlatmışlardır. Geçmişte vefat eden birisi olduğu zaman ilk moral desteği komşularından gelirdi. Kültürümüzün ve yaşamımızın değerlerini anlatan sözler komşuluktan başlayacağını bilmeliyiz. Beraber olduğumuz sürece bildiklerimizi yakınımızdakiler ve onların yakınındakilerde anlar. Komşumuz varken içimiz rahat olur, huzurla uyuruz biliriz ki başımıza bir şey geleceğinde onlar yardımımıza koşanlar olacaktır. Komşu komşunun külüne muhtaçtır, sözünde olduğu gibi, ev alma komşu al sözleri de hep komşuluğu anlatmıştır. Evde pişen yemekten komşu hakkı verilerek dinimizde de önemi gösterildi.

İyi komşular bize yardım ettiği gibi kötüler ise uzaklaşmamıza neden olur. Mutlu, huzurlu ve güvende hissettiğimiz zamanlardan birisi de komşularımızın yanı başımızda olmasıdır. Evlerinde olmalarını bilmek dahi yardımımıza koşacak insanları görmemizi sağlar. İyilik içinde olursa bugün biz onlara, yarında onların bize yardım edeceğini görürüz. Yaşanacak ufak sıkıntılar göz ardı edilerek ilişkilerimizi kuvvetlendirmek için temiz sayfalar açmalıyız.

2 Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu