Spor

Koşarken Nelere Dikkat Edilmeli

Koşu sağlığımız için önemli olup günlük veya haftalık belirli bir plan içersinde yapılmalı. Uzmanlarında önerdiği gibi vücut sağlığımızı korumak için düzenli spor yapılması gerektiğidir. Fit vücut her genç kızın ve erkeğin hayalidir. Ulaşmak için düzenli spor yaparak yediğimiz besinleri yakarak enerjiye dönüştürmeliyiz. Spor yapılmadığı zaman vücudumuz yağ kaplayarak kilo almamıza sebep olur.

Koşu yapmanın dahi kurallar vardır. Kuralları benimseyerek onlar dahilinde hareket etmemiz gerekmektedir.

Koşu Kuralları
Koşmaya başlamadan önce vücudumuz hamlaştığından dolayı ısınma hareketleri yapmalıyız. Hareketlerimiz sayesinde eklemlerin çıkması, ayağımızı burkmamızı önlemiş oluruz.

Nefes alışverişimiz düzenli şekilde olmalı, yorulacağımızdan dolayı burnumuzdan nefes alarak ağzımızdan vermeliyiz. Belirli bir tempo içersinde vücudumuz daha çok çalışarak yediklerimizi yakmamıza yardımcı olacaktır.

Göğsümüzün sol tarafında sancı oluşması durumunda yürüyüşe geçmeliyiz. Aksi takdirde kalp krizi geçirme riskimiz ortaya çıkabilir.

Koşu yaparken acıkmanız durumunda hemen durup bir yerde bir şeyler yemeyiniz vücudumuz tekrar normal haline geri dönmesi beklenmelidir.

Koşu biter bitmez litrelerce su içerek susuzluğumuzu gidermemeliyiz. Bir süre bekledikten sonra yudum yudum içmemiz gerekmektedir.

Bacaklarda ağrılar oluşursa eğer yavaşlayarak yürüyüş halinde devam etmeliyiz.

Terlediğimiz durumda soğuk su içmemeliyiz, duş alarak terimizin üzerinde kurumasını önleyebiliriz.

koşu kuralları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu