Okul

Kaya Tuzu Nedir

Sodyum klorür minerallerinin bir araya gelmesi sonucunda oluşan tuz kaplı kaya parçasına denir. İzometrik kristallerin oluşturduğu kaya tuzları renksiz veya sarı renkte olurlar.

İyotlu tuzlar sofralarda kullanılmış olsa dahi kaya tuzları daha faydalı olduğu biliniyor. Doğadaki kaya tuzları 84 minerali içerdiğinden dolayı daha lezzetli ve sağlıklı tuzdur. Herhangi bir işlemden geçirilmeden kullanılabilen tuzlardandır. İçersinde kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi vücudun temel ihtiyaçlarını içersinde barındırdığından dolayı sağlığımız için gereklidir.

Piyasada kaya tuzları daha çok işlenmiş şekilde bulunmaktadır. işlenmiş olduğundan dolayı Sordum Klorür içermektedir. Doğal olarak bulunan kaya tuzlarının birebir yerini tutmazlar. İşlemlerden geçerek sofralarımıza kadar gelen kaya tuzları, yapısında değişiklik olmasından dolayı içerdiği mineral değerlerinin büyük bir kısmını kaybetmiş olacaktır.

Kaya tuzlarının bulunduğu yerler toprak ve kaya parçaları olarak minerallerin bir araya gelerek sıkıştığı noktalardır. Toprak temizlenerek kaya tuzundan arındırılıp saf hali ile bulunabilir. İşlemden geçirilmeden sofralara kadar gelerek kullanılır. Vücudumuzda belirli tuzlar bulunduğundan dolayı, ihtiyacımızı en iyi şekilde karşılayacak olan kaya tuzlarıdır.

Türkiye sıcaklıklarına göre ihtiyacımız olan tuz miktarı günlük 7-8 gram kadardır. Bunların teminini kaya tuzları ile yapılması durumunda daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Bir çok ürün üretilirken kullanılan iyotlu tuzdan dolayı kaya tuzunu ekstradan alınması gerekmektedir. Kaya tuzları kan dolaşımından vücudumuzdaki organların işlevlerine kadar etki yapmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu