Sorular Cevaplar

Koyundan Ne Kadar Et Çıkar

Adak adayanlar ve kurban kesecekler kestikleri koyundan ne kadar et çıkacağını kabataslak hesap yaparak öğrenmeleri mümkündür. Küçükbaş hayvandan ne kadar et çıkacağını ağırlığıyla boyutuyla öğrenmeniz mümkündür.

Koyunlardan fazla et çıkmayacağını söyleyebiliriz. Kurban kesecek olanlar danaya ineğe tosuna ortak girerek daha fazla et alabilir. Örneğin 50 kg ağırlığında bir oyundan en fazla 20 kg et çıkar. Büyükbaş hayvanlarda bu oran %60-65’lere kadar ulaşmaktadır. Büyükbaş hayvanlarda daha çok et bulunduğu söylenebilir.

Herhangi bir festival, etkinlik, düğün ve mevlit için alacağınız kemiksiz et çok pahalıya gelebilir. Bu yüzden keseceğiniz kurbandan çıkacak et daha uyguna gelir. Hayvan kantarları yağları ve etleri ayrılmış olarak yer almakta.

Canlı hayvan 180kg gelirse eğer 20kg derisi, 15-20kg iç organları sakatat, 5-6kg kelle ve 20kg kemik çıkar gerisi de et olur.

Kasaplar özellikle büyükbaş hayvancılığa yönelmiştir. Çıkan et ve kesim ücreti olarak büyükbaş hayvanlardan elde edilen et miktarı daha fazla olmaktadır.

koyun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu