Okul

Müzikte Çok Seslilik Nedir

Müzik güzel sanat dallarından biridir. Dünyanın varoluşundan itibaren müzik vardır. Yaprak sesleri, rüzgar sesi beraberinde müziği ortaya çıkartır. Bir çok sesin aynı müzikte buluşmasına müzikte çok seslilik denir. Bir çok müzik aletinden çıkan sesler, söylenen şarkılar ile beraber müzik gelişmiştir. Eskiden müzikler eğlence amaçlı olarak kullanılırken bugün ise farklı amaçlar doğrultusunda kullanılır olmuştur.

Farklı tonlarda kulağa hoş gelecek tonların dizeler halinde çalınmasıdır. Bir çok müzik aletinden çıkan ses karışarak çok seslilik ortaya çıkar. İlkel toplumlarda özellikle dini törenlerde ortaya çıkartılır. Müziğin karışarak ortaya çıkan büyüsü ve kutsallığını arttırmıştır.

Müzik kültürünün gelişmesi eski Yunanistan’da başlamış zamanla yayılmıştır. Bir çok müzik aletiyle eşlik edilen müzikler renk bulmuştur. Müzik notaları yazılarak herkese ulaştırılmıştır. Orkestralar kurularak insanlar çok sessizliğe ağırlık vermiştir.

Ülkemizde çok sessizlik Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gelişmiştir. Çağdaş müzik ile Türk Halk Müziği esas alınarak Batı müzik teknikleri kullanılmıştır. Müzikte bir çok müzik aleti kullanılarak kitaplar basılmıştır. Yurtdışına müzik öğrencileri gönderilerek eğitim almaları sağlanmıştır. Ankara Devlet Konservatuarı’nın kurulmasıyla Batı müziğinde çok sesliğe yönelmişlerdir. Cemal Reşit Rey, Ahmed Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Hasan Ferit Alnar, Necil Kazım Akses çok sesli müziğin ilkleridir.

20 Yorumlar

  1. Çok sağolun ödevime yardimci oldunuz diğer sayfalar hep uzun yazdıkları için ödevim olmuyordu sizin yazınız hem kısa hem öz çok teşekkürler :) :) :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu