Okul

Kükürt Nedir Nerelerde Kullanılır

Kükürt, ametaller sınıfına dahil olan limon sarısına renginde, yalın katı cisimdir. Kükürt doğada yaygın şekilde görülen elementlerdendir. Yer kürenin %0,06’lık kısmı kükürtten oluşur. Bu sayede elde edilmesi kolay olan element olarak görülmüştür. Dünya üzerinde Sicilya, Louisiana ve Japonya’da önemli kükürt yatakları bulunur.

Kükürt alev aldığında elementte mavi alev ortaya çıkarak kapalı alanda nefes almayı zorlaştıracak gaz salımı oluşur. Kükürt diğer elementlerle birleşim göstererek farklı elementlerin oluşumuna neden olabilir. Kükürt ile çinko birleşimi sonucunda ateşli silahların üretimi yapılabilmektedir. Madensel çalışmalar sonucunda kükürt rezervleri bulunabilir. Kükürdün yeterli oranda olması ekonomik olarak önem sağlamaktadır.

Kükürt’ün kullanım alanlarının başında gübre sanayisi gelmektedir. Lastik, kimya, kağıt, boya, petrol, demir çelik sanayisinde yoğun olarak kullanılır. Kibrit, barut üretiminde dahi kükürt elementine ihtiyaç duyulur. Günlük yaşamın bir çok alanında kükürtten yararlanılmaktadır.

Kükürt doğada saf şekilde elde edilerek kullanılması mümkün olmuyor. Çeşitli işlemlerden geçirilerek saflaştırılıp kullanıma hazır oluyor. Kükürt talep edilen elementlerden olduğundan bir çok sanayi tesisinde önemli olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu