Okul

Kümes Hayvancılığı Neden Büyük Şehirlerin Çevresinde Yoğunlaşmıştır

Hayvancılık diğer mesleklerde olduğu gibi geçim kaynaklarından biri olarak görülmektedir. Üretim ve tüketim bakımından kümes hayvancılığına oldukça ilgi vardır. Hayvancılıkla elde edilen ürünler kalabalık şehirlerde çok daha rağbet görmektedir. Günümüzde kümes hayvancılıkları şehirleşmelerin çevresinde yoğunlaşması ihtiyaçtan kaynaklanır.

Kümes hayvancılıkları örneğin İstanbul, İzmir, Ankara, Konya gibi şehirlerin çevrelerinde yoğunlardır. İstanbul’un on milyondan fazla nüfus olması talebi de arttırmaktadır. Bölgenin tavuk, yumurta gibi ihtiyaçları yakın üretim yerlerinden karşılanmaktadır. Mesafelerin önüne geçildiği gibi insanlar kümes hayvancılığından tasarruf etmektedir. Nüfusun ihtiyacına göre kümes hayvancılığı çeşitli bölgelerde yayılmıştır. En çok Marmara ve Ege bölgesinde kümes hayvancılığı yapılarak et ve yumurta üretiminden karşılanmaktadır.

Büyükşehirlerin çevresinde yoğunlaşmasının sebebi, büyükşehirlerin nüfusunun fazla olması ve insanların tüketim ihtiyacının fazlalığına bağlıdır. Nüfus yoğun olan yerlerde kümes hayvancılıkları yapılarak et ve yumurta ürünleri pazarlaması yapılır. Milyonlarca nüfusu olan şehirlerde talep oldukça büyük olduğundan bir çok kümes hayvancılığı yapan kuruluş hizmet vermektedir. Çeşitli markalar adı altında ürünlerin satıldığına rastlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu