Okul

Kur’an-ı Kerim Niçin Çoğaltılmıştır

İslam dünyasının kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim çoğaltılarak dünyanın dört bir yanına ulaştırılmıştır. Kutsal kitap tek bir cilt halinde ve herkesin aklındayken neden çoğaltılma ihtiyacı duyuldu? İslam dünyasının önde gelen liderleri kutsal kitabı çoğaltarak hedefleri asıl amaç neydi? Merak edilen sorular aslında çok basit.

İslamiyet henüz yeni yeni yayılmaya başlamıştı. Tek bir yerde kalmaması gerekmekteydi. Herkes İslamiyet hakkında bilgi sahibi olmalıydı. Hoşgörü ve sevgi dini olan İslamiyet tek bir yerde kalsaydı eğer yayılmazdı. Günümüzde milyarlarca insan Müslümanlığı seçmiştir. Sadece Mekke ve Medine’de olsaydı sayıları binleri geçmezdi. Dünyadaki herkesin İslam’ı tanımaları için Kur’an-ı Kerim çoğaltılarak herkese ulaştırılmıştır.

Hz. Ömer döneminde fethedilen topraklara Kur’an-ı ezberleyen sahabeler gönderilerek İslamiyet’in yayılması sağlanıyordu. Sahabeler savaşlara katılarak şehit oluyordu. Herkesin aklında ve kalbinde olan Kuranın kaybolma ihtimali vardı. Kitap haline getirilerek geniş coğrafyalara yayılması sağlanmıştır. Orada yaşayan insanların dini öğrenmeleri sağlanmıştır. Hz. Osman döneminde ise nüshaları çoğaltılarak dünyanın dört bir yanına gönderilmesine karar verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu