Okul

Kurtuluş Savaşında Karşılaştığımız Zorluklar

Kurtuluş savaşı boyunca Atatürk ve beraberinde Türk milleti bir çok zorlukla mücadele etmiştir. Toprağımızın her karış toprağında mücadele verdik. Vatanımız ve geleceğimizle ilgili bir mücadele olduğundan dolayı Türk milletinin azmi ve liderlik sıfatlarına sahip olan Atatürk ile üstesinden gelmiş bulunmaktayız. Milletin gücü ile Atatürk’ün yönlendirmesi sayesinde kurtuluş savaşındaki zorlukları aşarak Cumhuriyetimizi kurduk.

Kurtuluş savaşının başlaması ile karşılaşılan olumsuzluklara rağmen umutsuzluğa kapılmadı. Meclis’in açılması ve yapılan kongreler sayesinde Türk milletinin azmi ön planda tutulmuştur. Ülkemizin dört bir yanı işgal altındayken halkın göstereceği tepkiler doğrultusunda ülkemiz kurtuluşa doğru gidecekti. Atatürk bu tür zorluklara karşı birlik beraberlik sağlayarak düşmanlara karşı mücadele edilmesi gerektiğini gördü. Gerek kendisi için çıkartılan idam kararına aldırış etmeden mücadelesine devam etti. Ülkemizin daha modern ve bağımsız olması adına kongreler sayesinde ilerlemeler sağlandı.

Halk maddi ve manevi olarak büyü kayıplar verdi. Aileler azınlığa ulaşarak evde erkek kalmamıştır. Gayri Müslimlerin sahip olduklarını kaçırarak Osmanlı Devleti ile paylaşmadı. Halk elinde olan her şeyi askere ve orduya adamıştır. Gerek cephelere taşıdıkları cephane, yiyecek, giyecek gibi eşyalarda etkisi olmuştur. Evlatlarını kınalayarak kurtuluş savaşında cephelere göndererek mücadele etmelerini istemişlerdir. Savaşın bitmesi dahi ailelerdeki izlerin unutulmasını sağlamadı. İnsanların devlete olan güvenleri her geçen gün azalmaktaydı. Tehdit olmadan çıktı ve işgalci kuvvetler halen halk arasında olduğu görülüyordu. Kurtuluş savaşında yaşananlar psikolojik olarak insanların hafızalarına kazınmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu