Hayvanlar AlemiSorular Cevaplar

Kuşlar Nasıl Uçar

Kuşlar uçma yetenekleri olan tek hayvanlardır. Kanatlı bir çok canlı olup onların uçamadıkları bilinir. Tavuklar, penguenler gibi kanatlı canlılar yapılarından dolayı uçamazlar. Kuşların kanatlarının sahip olduğu uzunluk, tüyler ve hareket hızları uçmalarını sağlamaktadır. Kanatlı canlılar arasında uçabilen tek canlılar olarak aktif şekilde hareket ederler.

Kuşları yapı olarak vücutlara benzetebilirsiniz. Kuşlar vücut yapısı tıpkı uçaklar gibidir. Kemikleri vücut ağırlıklarının %5’ine denk gelmektedir. İskelet sistemi oldukça gelişmiştir. Omuzlarda göğüs kafeslerine kadar geniş yapıları lup tek yönlü çalışan akciğerleri kesintisiz oksijen kullanmalarına olanak sağlar. Baş kısımları ufak olmasının nedeni dengelerini sağlamalarına yaramaktadır.

Kuşların vücut yapıları gereğince uçmak için aranan bütün özellikler vardır. Omurgalı hayvanlar olup kemikleri diğer canlılara göre daha çok olup ağırlıkları hafiftir. Kanatları geniş ve uzun olması sayesinde havayı iterek kendilerini yukarı kaldırmaktadır. Vücutlarında belli başlı hava keseleri sayesindedir. Bununla birlikte dışkıları sıvı olması ağırlık olarak hafif olmalarını sağlamaktadır. Kolay bir şekilde uçmalarını sağlayan kanatlarının uzunluğu ve hafiflikleridir. Tüyleri hafif olduğu gibi kanatlarına ek ilave kanat olarak çırptıklarında uçmalarına olanak sağlanır. Hızlı şekilde kanatlarını çırptıklarında dolayı kaldırma kuvvetinden yararlanırlar. Yapıları gereğince uçmak için yaratılmışlardır. Kuşların gökyüzünde uçmaları genelde V şeklinde olup rüzgara karşı hareket ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu