Sorular Cevaplar

Kutsal Sayılan Hayvanlar Hangileridir

Hayvanlar ve insanlar oldukça köklü bir geçmişe sahiptirler. Sürekli olarak bir etkileşim halinde olan ilişkileri modern dünyaya kadar gelmiştir. Günümüzde eskisi kadar iç içe yaşanmasa da hayvanlar hala oldukça büyük bir öneme sahiptir. Eski insanlar anlamlandıramadıkları olayları doğaüstü olarak nitelemişlerdir ve bunları açıklayamadıkları için çeşitli kutsal varlıklar aracılığıyla açıklamaya çalışmışlardır. Bu durum dışında kendilerinden daha güçlü gördükleri canlılara da büyük anlamlar yüklemeyi tercih etmişlerdir. Bu yüzden birçok inanışta kutsal olan hayvanlar mevcuttur ve bu hayvanlar toplum tarafından saygı görmüşlerdir.

Kartal

İnsanlar uçan hayvanlara karşı her zaman için bir sempati beslemiştir çünkü kendilerinin asla uçamayacaklarını düşünmüşlerdir. Özellikle yırtıcı kuşlar kutsal hayvanlar arasında fazlasıyla yer almıştır. Kartal birçok inançta kutsal olarak kabul edilmiştir. Tanrının yardımcılarından birisi olarak görülmüştür. Genellikle güç ile ilişkilendirilmiştir.

Kurt

Özellikle eski Türk inancında oldukça büyük öneme sahip olan kurt kendi adına ait destanlara bile sahip olmuştur. Genellikle Tanrı habercisi olarak görülmüş ve birçok toplum tarafından kutsal kabul edilmiştir.

Garuda

Bazı kutsal hayvanlar ise normal bedenleriyle kutsal sayılmak yerine yarı insan yarı hayvan olarak kutsal sayılmıştır. Garuda aslında karga kafası ve insan bedeninin karışımıdır. Hint toplumunda kutsal kabul edilir.

Ayı

Süper avcı olan ayılar her ne kadar insanlar tarafından korkulmuşsa da saygıda görmüşlerdir. Kutsal olarak birçok toplumda kabul görse de önemli bir yere sahip değildir. Genellikle orman ve ormanın ruhuyla özdeşleştirilmiştir.

At

Atlar her zaman insanların en yakın arkadaşlarında bir tanesi olmuştur ve bu durum onlara genellikle kutsallık kazandırmıştır. Özellikle savaşçı toplumlarda atlar kutsal hayvan olarak görülmüştür ve ölümden sonrada atların kullanılacağına insanlar inanmıştır. Eski Türk toplumlarında özellikle önemli bir yere sahip olmuş ve toplum tarafından saygı görmüşlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu