Okul

Mors Alfabesi Nedir Kısaca

Eskiden iletişim imkanları oldukça kısıtlı olması ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yöntemleri kullanmalarını sağlamıştı. Telgraf sayesinde insanlar elektrikli devrelerinden çeşitli tonlarda sinyaller göndererek haberleşme imkanı bulmuşlardır. Mors Alfabesi olarak bilinen, elektrik aracılığıyla yazının çeşitli kodlarla karşı tarafa aktarılmasıdır. Oluşturulan elektrik dalgaları karşı tarafa aktarılarak harflere dökülerek mesajlara dönüştürülürdü. Uzun yıllar boyunca Avrupalı, Asyalı devletlerin kullandığı haberleşme yöntemi olmaktadır.

Mors Alfabesi ilk 1835 yılında ortaya atılarak 1837 yılında kullanıma geçilmiştir. Alfabenin geliştirilmesi iletişimin kolaylığını sağlamıştır. Haberleşme alanında eğitimler verilerek mors alfabesi okunur olmuştur. Sadece telgraf yoluyla değil ışık gibi bir çok etken sayesinde yararlanılmıştır. 1840 yılında telgraf sistemi hızla yayılarak haberleşme alanında kullanılır hale gelmiştir. Zaman içerisinde uydular sayesinde de telgraf çekme imkanı hale gelmiştir. Yolcu gemilerinden mors alfabesi kullanılarak karadakilere uydu yoluyla mesajlar yollanmıştır.. Mors alfabesi 19. yüzyılın dünyasının tüm iletişim ihtiyacını karşılamıştır.

1876 yılına kadar telgraf oldukça popüler iletişim aracıydı. Telgrafın yerini telefon alana kadar kullanılmıştır. 20. yüzyılda telgraf kullanımı git gide azalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu