Sorular Cevaplar

Kutup Yıldızı Hangi Yönü Gösterir

Kuzey kutbunda yaşayan biri geceleri gökyüzüne baktığında kuzey yönünde iri parlak bir yıldız fark eder. Çok eski zamanlardan beri kutup yıldızı insanların yol bulmasına yardımcı oluyor. Pusulanın dahi olmadığı zamanlarda gemi seferleri, yolcular, dağcılar ve kaybolan kişiler kutup yıldızını bularak yönlerini bulabiliyorlar. Kara ve deniz seferleri için büyük öneme sahiptir. Yolculuklarda yolumuzu bulabilmek için kullanırız. Büyük ayı ve yıldız kümesinin üstteki iki yıldızını takip ederek kutup yıldızını bulabiliriz.

Kutup yıldızını bulmak için Küçük Ayı ve Büyük Ayı’yı bulmak işimizi kolaylaştırır. Küçük ayı takip ederek uç noktasındaki yıldız kutup yıldızıdır. Karanlık ve açık gökyüzünde kutup yıldızının yerini tahmin etmek kolay olur.

Kutup yıldızını bulmak için Kutup Yıldızı Nasıl Bulunur başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kutup yıldızı gökyüzünde görebileceğiniz en parlak yıldızdır. Çevresinde dönen cüce yıldızları fark edebilirsiniz. Gökyüzünde bulmak oldukça kolaydır. Pusulanız varsa kuzeyi gösteren tarafta yukarı baktığınızda kutup yıldızı karşınıza çıkacak. Kutup yıldızı yalnızca kuzey yarım kürede görünür. Güneyi gösteren güney kutup yıldızı da yoktur.

kutup yildizi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu