Sorular Cevaplar

Domates Festivali Nedir?

İspanya’nın ilginç geleneklerinden birisi La Tomatina (Domates) festivalidir, her yıl ağustos ayının son çarşambasında yapılan festivaldir. Geleneğe göre festival ülkeye gelen turistleri karşılamak için yapılmakta. Festivalin kökeni bilinmediği gibi günümüzde daha renkli ve heyecanlı hal almıştır. Her yıl düzenli olarak yapılan festivale katılımlar artarak sokaklar domatese bulanır.

Domates festivalinin kökenleri 1944-1945 yıllarına dayandığı düşünülüyor. Çeteler arasında yiyecek savaşından dolayı başlandığı gibi farklı hikayelerde anlatılır. Kasaba kutlamalarında meclis konsey üyesine yönelik domatesli saldırı ile ortaya çıkmasıdır. Her yıl düzenli olarak kasabalılar sinirlerini atmak ve kurallara yönelik çalışmalar yapmaktadır. Halk tarafından adet haline getirilerek Ağustos ayının son Çarşamba gününde kutlanmaktadır.

Festival hazırlık ve kutlamalara göre kısa sürmektedir. Sabah 10’da başlayarak, büyük yağlı bir direğin üstüne jambon koyularak başlar. Birisinin direğe tırmanması ile jambon yere düşer ve domates savaşı başlar. Bir saat boyunca seçilen alanda domates savaşı yapılır. Vatandaş katımcıları ile yapılmaktadır.

Domates festivalinin kuralları
Kırmızının görülmesi için beyaz giyilmesi şarttır.
Yaralanma olmadan önce domatesler ilk önce avuçta ezilerek fırlatılır.
Sokağa giren kamyonlara yer açılır, dikkat olunur.
Kıyafetlerin yırtılması yasaktır.
İkinci sinyalde domates savaşı kesilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu