Sorular Cevaplar

Aktüerya Nedir? Ne İş Yapar?

Aktüer, finansal alanda bütün riskleri hesaplayan, günü kurtarma dışında gelecekte karşılaşılabilecek risklere karşı hesaplamalar yaparak analiz ederler. Kısa ve uzun dönemli sonuçları hesaplayarak risklere yönelik koruyuculardır. Günü kurtarmak görevi dışında stratejik kararlar almanızda yardımcı olur. Matematiksel olarak hesaplamalar yapıp, size iyi bir hizmet sunar. Sosyal alanda özellikler olarak iyi bir yapıya sahip kişilerden oluşur. Başarılı ve kendisini ispatlamış olan aktüerler finansal, sigorta şirketlerinde önemli konuma sahiplerdir.

Bankacılık, özel sigortacılık alanlarında kendilerine iş bularak, risk kontrolü ve yönetimi altında hesaplamalar sağlar. Finansal açıdan değerlendirebilecekleri konumları olup aktüerler hesaplamalar yapar. Firmaların yönetiminde gelecek hareketlerinin risk hesaplamalarını takip eder.

Risk bulunan her alanda aktüerler hizmet verir;
Sigorta sektörü
Emeklilik yönetimi
Bankacılık, denetim ve finansal kuruluşlar
Sigortacılık, finansal kuruluşları
Bilgisayar, danışmanlık ve sağlık hizmetleri

Günümüzde sigorta ve finansal şirketler üzerinden hizmet verirler. 2007 yılında çıkartılan kanunla sağlık, yangın, kaza gibi alanlarda aktüerler hizmeti zorunlu hale getirilmiştir. Aktüer eğitimi ülkemizde iki üniversite verilmektedir. Biri Hacettepe Fen-Edebiyat Fakültesi Aktüeryal Bilimleri diğeri ise Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu