Okul

Maddi ve Manevi Değerlere Örnekler

Kültür: bir insanın ya da grubun hayat tarzlarının tümünü ifade eder. Kültür, sadece batı ülkelerinde, sanatla uğraşan insanların fikirlerinde veya entelektüel ve seçici bir bakış açısında mevcut değildir. Kültür, insandır yani insanın bulunduğu her yerdedir. Kişi hem kültürü oluşturur hem de kültürden etkilenir.

Bireyler ihtiyaçlarını karşılamak için geçmişten günümüze çeşitli araç- gereçler, eşyalar, binalar, teknolojik tasarımlar yapmışlardır. Yapılan bu ihtiyaçlar maddi kültür değerleridir. Aile sahibi olmak, araba sahibi olmak, ev sahibi olmak, uçak sahibi olmak bunların dışında vatan, millet, devlet gibi ögeler de maddi değerleri örnek gösterilebilir.

Ayrıca bireylerin arasındaki bireysel ve toplumsal ilişkileri düzenleyen grup ve halkı oluşturan inanç, gelenek, görenek, din, dil gibi etkenler ise manevi kültür değerleridir. Aklınıza gelebilecek her türlü duygu manevi kültür ögeleri arasındadır. Aşk, sevgi, korku, adalet, hoşgörü, vicdan, barış, saygı, ahlak, hürriyet, din, dil, ırk bunların dışında ailenize duyduğunuz bağ veya sahip olduğunuz herhangi bir şeye hissettiğiniz sevgi veya kötü düşüncelerdir. Maddi ve manevi ögeler zaman içinde değişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu