Okul

Maddi ve Manevi Temizlik Neden Bir Bütün Olarak Görülmelidir

İslamiyet dininin en önem verdiği konu temizliktir. Temizlik bir bütün olup maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. İç dünyasında kötülük bilmeyen, sevgi ve saygılı birisinin dış temizliğine önem vermemesi düşünülemez. İslam dininde de bu durumu en güzel anlatan Namaz için farz olan abdest ile gerekli durumlarda alınan gusül abdestidir. Günde beş defa alınan abdestte en çok kirlenen el, ayak, burun, baş ve kulak arkaları yıkanarak temizlik sağlanır. Namaz esnasında da giyilen kıyafet temiz olmalıdır.

Bütün bunlarda gösteriyor ki temiz olmak maddi ve manevi açıdan ayrılmaz bir bütündür.

Günümüz koşullarında artık yıkanmak kolaylaşmıştır o nedenle sık sık yıkanmak en doğrusu olmakla birlikte bunun mümkün olmadığı hallerde en az haftada bir kere vücudu yıkamak gerekir. Fazileti çok büyük olan ve Müslümanların bayramı olarak bilinen Cuma günüde tertemiz olarak toplanmak maddi ve manevi huzur açısından da çok önemlidir.

Sağlıklı yaşam, düzen ve toplum içinde saygı istiyorsak maddi ve manevi anlamda temizliğimizi sağlamalıyız. Temiz olduğumuz sürece bedenen ve ruhen huzura ulaşırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu